Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Daha İyi Yazmanın 7 Yolu

Yazarlıkla ilgilenenler için hazırlanan yazarlık dersleri serimizin ilk yazısı.

Yazılan her öykü şu veya bu şekilde bir değere sahiptir, okuyanlardan biri ya da birkaçı için bir anlam ifade eder. Ancak bir öyküye gerçek anlamda başarılı diyebilmenin de kriterleri vardır.

  1. İyi bir öykü “İNANDIRICI” olmalıdır. Okur, öyküdeki olaya inanmalı, kendini olay kurgusu içinde hayal edebilmelidir.
  2. İyi bir öykü “İLGİNÇ” olmalı. Okur, öyküye inanmanın yanı sıra beklenmedik olaylar, sürprizler karşısında şaşırmalı, heyecanlanmalı ve öyküyü elinden bırakamamalıdır.
  3. İyi bir öykü “ÖZDEŞİK” kurdurmalıdır. Okur, öykü içerisindeki en az bir karakterle özdeşik kurabilmeli, kendine “onun yerinde ben olsaydım…” ile başlayan sorular sorabilmelidir.
  4. İyi bir öykü “TUTARLI” olmalıdır. Okur, zaman ve mekan geçişleri arasında gerçeklik algısını kaybetmemeli, öykü kendi gerçekliği içinde akıcı bir düzenle yapılanmalıdır.
  5. İyi bir öykü “YALIN” olmalıdır. Öykü, gereksiz serimlemeler, uzun cümle yapıları ile boğulmamalı, kavramsal terimlerle döşenmemelidir. Anlatım için mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.
  6. İyi bir öykü gerektiği kadar “UZUN” olmalıdır. Olay, kısaca kestirip atılmamalı ama uzun ve anlamsız ayrıntılarla da uzatılmamalıdır.
  7. İyi bir öykü bir “SÖZ” taşımalıdır. Kimse size hangi görüşü, ne kadar savunduğunuzu soramaz fakat kaleminizden çıkan öykü size “doğru” gelen ve okuyucu tarafından “doğru” şekilde anlaşılan bir mesaj taşımalıdır.

Leave a Reply

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz