Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Tiyatro Dersi: 001 / Tiyatro Dersinin Amacı Nedir?

Niçin Tiyatro Eğitimi Veriyoruz?

Tiyatroyu  ister meslek olarak yapmak istesin ya da hobi amaçlı olsun tiyatro eğitimi almak isteyen  her öğrencimize yaşı veya eğitimi ne olursa olsun, öğrenciden daha çok “Birlikte sahneye çıkacağımız oyuncu arkadaşlarımız” gözüyle bakarız. Çünkü biz tiyatronun bireysel ve uzun bir yolculuk olduğunu; herkesin ancak ve ancak kendi cebinde taşıdığı bir başkasında olmayan özellikleriyle sahnede var olabileceğinin farkındayız.

Tiyatro iki yönlü çalışan bir sanattır. Güçlü bir yürek, hassas  vicdan ve iyi niyet nasıl  oyuncunun sahnedeki en büyük silahlarıysa, oyunculuk macerasında insan denilen varlığı anlamaya çalışmak da bu özellikleri geliştiren önemli bir araçtır. Biz sizlere değer veriyoruz. Çünkü bugün yaşayan en büyük oyuncuların bile bir zamanlar bir tiyatroya, tiyatro mesleği hakkında en ufak bir fikri olmadan adımını attığını biliyoruz.

Belki herkes büyük bir oyuncu olamayabilir ama Stanislavsky’nin dediği gibi azim ve doğru bir eğitimle her oyuncu birgün en büyük yeteneklerle aynı kulisi paylaşabilir. Büyük bir tutkuyla yaptığımız işimizde oynamanın neşesini sizlerle paylaşmak isteriz. Kim bilir eğer büyük bir oyuncunun ilk derslerini verebilirsek bu da bizim işimize olan inancımızı kuvvetlendirir.

Kimler Tiyatro Yapabilir? ( cevap kısa ve basit; herkes )

Başka sanatları bilemem ama biz şundan eminiz, “Herkes tiyatro yapabilir”. Yetenek tiyatro sanatında elbette önemli bir güçtür. Ancak doğru bir eğitimde en az yetenek kadar önemli hatta ondan çok daha önemli bir faktördür. Tıpkı, yanlış eğitimin en büyük yetenekleri bile söndürdüğü gibi. Bu yüzden biz eğitimimizde öncelikle herkesin kendi kişiliği ve bir sesi olduğunu kabul ederiz.

Teknik çalışmalardan, doğaçlamaya, beden egzersizlerinden oyunculuğa kadar tüm eğitimimizin temeli bu sahibine ait özel sesi bulmaya odaklıdır. Bu ses hepimizin içinde vardır. Kimimiz bunu zaten taşır kimimiz bunu susturur. Onu doğru araçlarla ancak ulaşabildiği bu “Ses” tiyatroda yetenek dediğimiz şeyinde büyük bir bölümünü oluşturur.İşte bu sesi bulmak için çabalayan herkes rahatlıkla sahnede var olabilir. Bu yüzden gerçekten isteyen herkes, tiyatro yapabilir.Bunu çok mu hayali buldunuz?.Gelin tanışalım! Ne demek istediğimizi bir deneme dersiyle size anlatalım.

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz