Bir insanın eline en çok yakışan, duruşunu bile değiştiren müzik aletlerinden bir tanesidir saksafon. Bir çok çeşidi bulunur fakat en çok tercih edilen çeşitleri alto saksafon ve tenor saksafondur. Gerek sesi, gerek rengi, gerekse şekliyle izleyenleri ve dinleyenleri büyüler. Dinlemesi ve izlemesi ayrı zevkli olan saksafonu çalması çok daha ayrı bir zevktir.

Saksafon kursu İzmir olarak İzmir Karşıyaka’da ders vermekteyiz, saksafon kursumuza İzmir’in her yerinden kolayca ulaşılabilir, saksafon kursu İzmir Bornova, saksafon kursu İzmir Alsancak gibi aramalar yapıyorsanız da Karşıyaka’daki kursumuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


saksafon-dersi-izmirParis’in sanat dolu sokaklarında Adolphe Sax tarafından bulunmuş ve sax’ın sesi anlamına gelen saksafon ismi verilmiştir. Çalarken insanı olduğu yerden alıp, olmak istediği yerlere götüren bir müzik aletidir.

Saksafon hakkında söyleneyecekler yazmakla, konuşmakla bitmez, bu sebeple en güzeli sizleri ücretsiz saksafon deneme derslerimize davet etmemiz. Ücretsiz deneme dersimize gelerek saksafonun nasıl çalındığını neler yapıldığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Ücretsiz deneme dersleri için yazımıza tıklayınız. –> Deneme Dersi Nedir, Deneme Dersi Randevusu

Saksafon dersi alacak kişilere bazı öneriler bazı bilgileri kısaca sıralayalım.

Saksafon dersi almaya başlamak için yaş sınırı bulunmamaktadır, her yaştan birey saksafon dersi alabilir.

Saksafon dersi almak için önceden bir saksafon almak zorunda değilsiniz, saksafon dersi almaya başlayacak kişilerin aklını karıştıran soruların başında acaba saksafon alıp çalmayı beceremezsem sorunu gelir, bu sebeple çalmaya emin olana kadar saksafon kursumuzdaki saksafonları kullanarak pratik yapabilirsiniz.

Saksafon çalmaya başlamak için istediğiniz tür saksafonla başlayabilirsiniz, genellikle tenor saksafon ve alto saksafon tercih edilmektedir, ikisinin arasındaki tını ve şekil farkını görmek için saksafon kursumuza gelebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saksafon çalmayı hobi amaçlı öğrenmek istiyor, bir okula hazırlık yapmayı düşünmüyorsanız eğer, bu kararı vermiş istekli herkes saksafon çalabilir, bir müzik aleti çalmanın %30’u yetenek %70’i ise çalışmaktır, eğer istekli olur ve çalışırsanız kesinlikle saksafon çalabilirsiniz.


Saksafon kursu fiyatlarımızı öğrenmek için bize telefonla veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Saksafon kurslarımıza kayıtlar sürekli olarak devam etmektedir, ayrıca saksafon kursumuza ulaşım çok kolaydır, İzmir’in her yerinden kolaylıkla saksafon kursumuza ulaşabilirsiniz. Alsancak, Hatay, Aliağa, Bostanlı, Güzelyalı, Bornova, Buca, Konak, Karabağlar, Mavişehir, Narlıdere, Yeşilyurt, Urla gibi çok daha uzak noktalardan da kolaylıkla saksafon kursumuza gelebilirsiniz. msn@erturgutsanatmerkezi.com / 0507 95 96 333 iletişim bilgilerimiz.


İzmir Saksafon kursu yazımızın devamında saksafon ve saksafon dersiyle ilgili akılları kurcalayan bütün soruları cevaplıyoruz, 5 dakikanızı ayırıp yazıların kalan kısmını da kesinlikle okumanızı öneririz. Ayrıca okurken de bir yandan sıkılmamak için aşağıdaki saksafon videosunu da dinlemenizi öneririz. Ve yazımızı faydalı bulduysanız ricamız sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız ve sosyal medya hesaplarımızı takip edip bize destek olmanız. –> Sosyal Medya Hesaplarımız

saksafon-kursuSaksafon Kursu İzmir yazımızda aklınıza takılan soruların hepsinin cevabını bulabilirsiniz. İşte o sorulardan bazıları;

Saksafon kursu fiyatları ne kadar?

Saksafon çalması zor mudur?

Saksafon çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Saksafon fiyatları ne kadar?

Online saksafon dersi imkanı var mı?

Alto saksafon kursu ve tenör saksafon kursu hangisini tercih etmeliyim?


Saksafon çalmak birçok insan tarafından zor olarak bilinse de bir kere derslere başladığınızda bu işin sanıldığı kadar zor olmadığını anlayabilirsiniz.
Özellikle okullarda öğretilen blok flütü az çok çaldıktan sonra saksafonun da bunun biraz daha karmaşığı olduğunu görebilirsiniz. Yurtdışında çok ünlü isimler bile belli bir yaştan sonra saksafon dersleri alıp,performans sergilemektedirler.

Erturgut Sanat bünyesinde haftanın 7 günü devam eden saksafon kursları sayesinde saksafonun bütün parçalarını tanıyacak, öğrenecek ve bu enstrümanı güzel bir şekilde çalmaya başlayacaksınız. Kurumumuz sabahtan akşama kadar açık olduğu için size uygun saatlerde kendi derslerinizi ayarlama olanağı da bulabilirsiniz. Buna ek olarak, derslere başlarken hemen bir saksafon satın almak zorunda değilsiniz.

Kursumuz, sizlere bünyesindeki saksafonlardan faydalanmanız için fırsat tanımaktadır.
Ders süresince ve ders dışında da saksafonlarımızdan gerektiği gibi yararlanabilirsiniz. Saksafon çalmaya heves ediyorsunuz ancak bu işe kalkışmaya bir türlü cesaret edemiyorsanız, ücretsiz saksafon tanıtım derslerimize girebilirsiniz. Bu sayede hem saksafonu tanıma fırsatınız olmakta hem de eğitmenlerimizle tanışmaktasınız. Olumlu bir şekilde düşündüğünüz takdirde, kursumuza saksafon kaydı yaptırabilirsiniz.

izmir-saksafon-kursuSaksafon çalmak için elbette biraz müzik kulağı olması sizler için yararlıdır, fakat önemli olan düzenli çalışmak ve pratik yapmaktır.
Bununla birlikte derslere ilk adımdan başlayacağınız için sizlerden usta bir müzisyen olmanız beklenmez. İçinizdeki istek, azim ve sabırla temel saksafon eğitimi derslerinden sonra parça çalmaya başlayabilir ve çaldıkça kendinizi geliştirebilirsiniz. Zor kavramı kişiden kişiye değiştiği için bazı şeyleri yaşayarak ve hissederek anlamanız çok daha sağlıklıdır. İlk baştan ön yargı ile başlayarak değil de aşama aşama tanıyarak ve öğrenerek müzik aleti ne olursa olsun başarılı olabilirsiniz. Unutmayın kimine göre dans etmek, kimine göre şarkı söylemek ya da futbol oynamak zordur. Doğru bir eğitimle sizlere saksafon çalmayı öğretiyor ve bu konuda ilerlemenize destek oluyoruz. Sadece konservatuar amaçlı değil hobi amaçlı bile olsa her öğrencimizle seviyesine göre ilgileniyor ve her önemli noktanın üzerinde olması gibi duruyoruz. Eğer fiziksel anlamda nefesli bir çalgı çalmak konusunda engeliniz yoksa her yaştan öğrenciyi saksafon çalmayı öğretmek için Erturgut Sanat çatısı altında toplamayı hedeflemekteyiz.

Saksafon da birçok müzik aleti gibi kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. Alto saksafon ve tenor saksafon da bu çeşitlerdendir.
Alto saksafon tenor saksafona göre daha küçüktür. Sanat merkezimizde her iki saksafon türü için de eğitim alma şansına sahipsiniz. Herhangi çeşit bir saksafon çalmaya başladığınızda diğer tür için de rahatlıkla performans sergileyebilirsiniz. İki saksafon arasındaki farkı duymak için internetten küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Elbette kurumumuza uğrayarak, eğitmenlerimiz vasıtasıyla yüz yüze de bu farkı duyabilirsiniz. Bundan sonra hangi tür size daha hoş geliyorsa, bu doğrultuda bir süreç içine girmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bazı durumlarda önce alto saksafondan başlamanız gerektiği konusunda duyumlar alabilirsiniz. Bu çok keskin bir genelleme değildir. Böyle denilmesinin sebebi alto saksafonun daha hafif ve fiyat olarak biraz daha ucuz olmasından kaynaklanmaktadır.

Saksafon fiyatları diğer müzik aletlerinde olduğu gibi yapılışına ve üzerindeki detaylara göre değişiklik göstermektedir.
Geniş bir fiyat aralığına sahip olan saksafon almak için acele etmemelisiniz. Eğitim merkezimizdeki eğitimcilerimiz de sizlere bu konuda seve seve yardımcı olmaktadırlar. Günümüzde hesaplı bir saksafon 450 Dolar civarındadır. İnternet satış mağazalarında tarama yaparak size en uygun saksafon fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Müzik aleti satan marketleri de dolaşabilir ve yetkili kişilerden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek birileri mutlaka bulunmaktadır. Saksafonunuzu hesaplı bir model seçseniz bile saksafonun uç kısmındaki bek aksamını değiştirebilir ve daha kaliteli bir aksamla çok daha güzel sesler çıkmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki kaliteli bir bek performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Saksafon derslerine başlayan herkesin ilk sorusu bu aleti ne kadar zamanda öğrenip, çalabileceğidir.
Elbette her müzik aletinin belli bir öğrenim süreci vardır. Bu hem kişiden kişiye hem de enstrümandan enstrümana değişebilir.  Bu zarf sürecinde sizlere saksafon hakkında en temel bilgileri hem teorik hem de pratik olarak göstermekteyiz. 3 aylık bu süre zarfında elbette eğitmenleriniz size şarkı da çaldıracaktır ancak böylesine güçlü bir müzik aletini öğrenmek ve şarkı çalabilmek biraz sabır istemektedir. Eğitim merkezimizce verilen saksafon kursları bireysel olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple İzmir saksafon kursuna kayıt yaptırdıktan sonra sizlerin uygun olduğu saatler belirlenir ve dersler bu doğrultuda devam eder. Amacımız derslerinizi düzenli bir şekilde takip edebilmeniz, eğitmenlerimizle iletişim halinde olmanız ve etüt çalışmalarını ihmal etmemenizdir. Bu noktalarda başarılı olduğunuz takdirde saksafon çalamamanız için hiçbir neden yoktur. Saksafon kursuna başladığınızda öncelikle saksafonu doğru şekilde tutmanız gösterilecektir. Daha da önemlisi saksafon nasıl doğru şekilde üflenir bunu öğrenirsiniz.

Saksafonun tarihçesine değinecek olursak; geçmişi 1840’lı yıllara dayanan saksafon, tahta üflemeli çalgılar sınıfına girmektedir.
AdolpheSax tarafından geliştirildiği için ‘’Sax’in Sesi ‘’ anlamına gelmektedir. S harfini andıran şekliyle koni bir biçime sahiptir. İlk kullanıldığında ordu ve klasik müzik orkestralarında tercih edilmiştir. Saksafon kullanımı özellikle caz ve pop müzik türlerinde tercih edilmesiyle yaygınlaşmıştır. Özellikle Amerika’da sadece saksafon icra edilen çok ünlü caz kulüpleri mevcuttur. Bu kulüplerde çok ünlü ustaların saksafon performansı sergiledikleri özel geceler düzenlenmektedir. Saksafonun yapısı klarnetle, tuş sistemi de flütle benzerlik göstermektedir. Saksafonda çoğu zaman pirincin üzerine vernik sürülmektedir. Üstü de altın ya da gümüşle kaplanmaktadır. Bu sayede hem paslanma önlenmiş olmakta hem de ses daha güçlü çıkmakta ve estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Saksafon 3 parçaya ayrılmaktadır. Bunlar ana gövde, horoz-boyun ve ağızlıktır.
Bek kısmına da bilezik ve kamış aksamları eklenmektedir. Saksafon da kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. En çok Soprano, Alto ve Tenor saksafon çeşitleri tercih edilmektedir. Bunlar haricinde C Soprano,F Mezzo Soprano, C Ezgi, Bariton, Bas ve Kontrbas saksafon çeşitleri mevcuttur. Erturgut Sanat bünyesinde başlayacağınız saksafon dersleri sonrasında her tür saksafonu rahatlıkla çalabilecek düzeye gelmektesiniz. Bununla birlikte, saksafonun bakımı ve korunması hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Bir müzik enstrümanını çalmak kadar onun bakımını yapmak ve korumaya almak da çok önemlidir. Müzik aleti çalmak her açıdan disiplin gerektirir. Sizlere bu konuda eğitmenlerimizin vizyonu altında gerekli ipuçları ve püf noktaları verilecektir.