Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Resim Dersi: 001 / Resim Çizmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Resim dersi yazı dizisine hoşgeldiniz. burada, resim dersine başlamak isteyenlere ya da el becerisinin yanısıra görme yeteneğini daha ileri seviyelere taşıyarak özgün fikirler yaratmak isteyenlere faydalı bilgiler vererek yardımcı olmak niyetindeyim. işimizin felsefi boyutunada unutmadan görsel sanatlar resim dersiyle alakalı her hafta farklı bir konuya değinerek ilerleyeceğiz.

Kısaca bahsedeceğim bağzı konu başlıkları şöyle;

1- Resim dersinde kullanacağımız araç gereçler (malzemeler)
2- Resim yapmak için edindiğimiz malzemelerin doğru kullanımı
3- Fırçalar & Çeşitli mürekkepli kalemler
4- Resim dersi başlangıcı ve ilerleyişine ilişkin bilgiler
5- Karakalem çizim tekniği
6- Perspektif
7- Bütünü görme
8- Ölçü alma – oran orantı & Yerleştirme
9- Işık-gölge
10- Natürmort (ölü doğa)
11- Desen çalışmaları
12- Renk kullanımı
13- Yağlı boya
14- Guaj boya
15- Sulu boya
16- Pastel boya
17- Kuru kalem
18- Lavi çalışması
19- İllüstürasyon
20- Yaratıcılık

1- Çizm yapmaya başlamadan önce atılması gereken ilk adım gerekli malzemelerin temin edilmesidir. Peki nelerdir bu malzemeler;

* H-B Resim Kalemi : H-B resim kalemi başlangıç aşamasında en fazla kullanacağınız kalemdir, bu nedenle 2-3′ adet almanızı tavsiye ediyorum. H-B resim kalemi 2-B, 3-B, 4-B… gibi kalemlere nazaran daha sert olduğu için ne kadar bastırırsanız bastırın çok fazla koyu ton elde edemezsiniz. yeni başlayanlar veya çizilecek resimin araştırma çizgileriyle öncelikle eskizini oluşturmak isteyenler H-B’den yararlanabilir. yeni başlayanlar daha yumuşak olan kalemlerle resime başladığında kalemi henüz tam anlamıyla nasıl kullanacağını bilmediği için zorlanabilir, tabi gerek duyulduğunda diğer kalemlerden yararlanılabilir.

* 2-B Resim Kalemi : H-B’ ye nazaran daha yumuşak uçlu olan resim kalemimiz.

* 3-B Resim Kalemi : 2-B’ den bir tık daga yumuşak uca sahip. 4-B, 5-B, 6-B, 7-B, 8-B, 9-B… şeklinde ilerler, sayı arttıkça kalemde yumuşuyor 😉

* Resim Kağıdı : Resim kağıdını en ucuz hangisiyse onu almanızı tavsiye ederim, hani şu her kırtasiyede bulabileceğiniz 35/50 ya da 50/70 resim defterlerinden. Daha küçüğü olmamalı. Defter şeklinde istemiyorsanız tek tek satılan klasik resim kağıtlarından da alabilirsiniz. Ucuz olanı tercih edin dememin sebebi, başlangıç için veya eskiz için tanesi 5 ila 10 tl arasında değişen profösyönel kağıtlardan almak boş yere masrafa girmek ve israf yapmak olacaktır. Ayrıca klasik düz kağıtlar çizim yapmaya yeni başlayanlara çizgi atmakta kolaylık sağlar.

* Hamur silgi : Önemini kullandıkça farkedeceksiniz 🙂

* Falçata : Kalemtıraş yerine falçata kullanmazını tavsiye ederim çünkü falçatayla resim kaleminin ucunu daha uzun açabilirsiniz, bu sayede daha rahat çizgiler atılabilir ve sürekli kalem açma derdindende kurtulmuş olursunuz.

Başlangıç olarak gerekli malzemelerimiz bunlar, ders ilerledikçe farklı gereçler edinmeniz gerekecek, bu malzemelerden ilerki yazılarda bahsedeceğiz.

Güzel resim çizmek için en gerekli şeyler listemize de aşağıdan ulaşabilirsiniz;

5 Maddede Nasıl Güzel Resim Çizilir?

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz