Klarnet çalmak isteyenler, benden geçti mi acaba diyenler, klarnetin sesine hayran olanlar için, hiç bir zaman geç değil, istediğiniz zaman klarnet dersi almaya başlayabilirsiniz. Klarnet Kursu İzmir size en kısa sürede kolayca klarnet öğrenmeyi vaadediyor.

Klarnet kursuyla ilgili klarnet dersi almak isteyen öğrencilerimizin en çok merak ettiği konuların bir kısmına değinerek İzmir klarnet kursu yazımıza başlamak istedik;


İzmir’de klarnet kursu ders ücretleri ne kadar?
İzmir’de klarnet kursu alabileceğiniz sınırlı sayıda kurum vardır. Her klarnet kursunun kendi fiyat politikası bulunmaktadır, İzmir’de klarnet kursu fiyatlarını merak ediyorsanız, Erturgut Sanat’taki klarnet kursu fiyatlarını öğrenmek isterseniz bizi arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İzmir’de klarnet dersi verenler olarak sizi de klarnet kursumuza bekliyoruz.

Hangi klarneti almalıyım, İzmir’de klarnet fiyatları ne kadar?
İzmir’de klarnet fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için klarnet kursumuzdaki öğretmenlerden detaylı yardım alabilirsiniz, klarnet satın almak önemli bir konudur, doğru klarneti uygun fiyata almak gerçekten önemlidir, bununla ilgili her türlü desteği klarnet kursumuzdan alabilirsiniz.

Klarnet kursunuz İzmir’in neresinde yer alıyor, klarnet kursunuza nasıl gelebiliriz?
Klarnet kursumuz İzmir Karşıyaka’dadır fakat klarnet kursu İzmir Bornova, klarnet kursu İzmir Buca, klarnet kursu İzmir Alsancak gibi aramalarla sitemize geldiyseniz de hiç meraklanmayın kursumuzun konumu çok merkezidir ve rahatlıkla kursumuza her yerden ulaşabilirsiniz.

Klarnet eğitimi videolarınız mevcut mu?
Evet klarnet eğitim videolarımız mevcut, eğer youtube a girip klarnet kursu izmir diye arattığınız klarnet nasıl çalınır öğreten klarnet eğitim ders videolarına ulaşabilirsiniz.

klarnet-dersi-izmirSesiyle insanı sarhoş eder klarnet, ruha ruh, mutluluğa mutluluk, hüzne hüzün, hayata da renk katar. Canınız sıkkınken arkadaş, mutluluğunuz paydaş, hayatınıza yoldaş olur yeri gelince. Bir parça hüznü de bir parça neşeyi de için de barındırır, yapıldığı malzeme hiç önemli değildir, içinde ruhu vardır. Bir çok çeşidi bulunmasına rağmen ülkemizde en çok tercih edilen türü sol klarnettir, arkasından da si bemol klarnet gelir. 1800’lü yıllardan beri müziğimizin bir parçasıdır.

Klarnetle ilgili söylenecek şeyler yazmakla, söylemekle bitmez, size tavsiyemiz ücretsiz deneme derslerine gelmeniz ve klarnetlerin arasındaki ses farkını, görüntü farkını kendiniz görmeniz. Ücretsiz deneme derslerimizle ilgili bilgi için tıklayınız. –> Deneme Dersi Nedir, Deneme Dersi Randevusu

Aşağıdaki gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz;

Klarnet kursu fiyatları ne kadar?
Klarnet fiyatları ne kadar?
Klarnet çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?
Klarnet çalması zor mudur?
İzmir’de nereden klarnet dersi alabilirim?
Klarnet çalmaya başlamak için yaş sınırı var mıdır?
Herkes klarnet çalabilir mi, kimler klarnet çalmaya uygundur?
Hangi klarnet çeşidiyle klarnet çalmaya başlayabilirim?
Klarnetim yok, klarnetim olmadan da kursa başlayabilir miyim?
Nota bilgim yok, nota bilgim olmadan kursa başlasam sorun olur mu?


Klarnet dersi almaya başlamak için hiç bir yaş sınırı yoktur, kaç yaşında olursanız olun klarnet çalmaya, klarnet eğitimi almaya ilk adımı atabilirsiniz.

Klarnet dersine başlamadan önce klarnet sahibi olmak zorunda değilsiniz, klarnet kursumuzdaki klarnetleri kullanabilir ve istediğiniz zaman gelip klarnetlerle pratik yapabilirsiniz.

Klarnet kursumuz haftanın 7 günü 09.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir, klarnet dersine kayıtlar da sürekli olarak devam etmektedir.

Klarnet kursumuza ulaşım çok kolaydır, Bornova, Buca, Konak, Alsancak, Hatay, Aliağa, Bostanlı, Güzelyalı, Karabağlar, Mavişehir, Narlıdere, Yeşilyurt, Çiğli, Urla gibi İzmir’in her noktasından kursumuza toplu ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz, kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız mesafeler bahane, klarnet kursumuzun yeri ise şahane!

Bir çok klarnet çeşidi bulunmaktadır fakat ülkemizde en çok sol klarnet ve ardında da si bemol klarnet tercih edilmektedir, özellikle Türk Sanat Müziği çalmak isteyenler sol klarneti yapısı gereğiyle daha çok tercih etmektedir.


Klarnet kursu fiyatlarımızı öğrenmek için telefonla, maille veya whatsapptan bilgi alabilirsiniz. msn@erturgutsanatmerkezi.com / 0507 95 96 333 iletişim bilgilerimizdir.


Eğer klarnet kursu yazımızı faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp, sosyal medya hesaplarımızı da beğenebilirsiniz. –> Sosyal Medya Hesaplarımız


Çalmak istediğiniz müzik tarzına göre doğru klarnete karar vererek klarnet derslerine başlıyoruz.

klarnet-kursu

Ülkemizde en çok rağbet gören klarnet türleri Sol klarnet ve si bemol klarnettir.
Elbette sol klarnetin daha çok kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bu iki klarnet türü arasındaki en büyük fark sol klarnetin Türk Müziği parçalarında, si bemol klarnetinse Batı Müziği ve Klasik Müzik parçalarında kullanılıyor olmasıdır.

Ülkemizde klarnet sanatında en başarılı isimlerden biri olan Hüsnü Şenlendirici sayesinde klarnete ilgi gösterenlerin de sayısında gözle görülür bir çoğalma meydana gelmiştir. Erturgut Sanat olarak, sizlere klarnet derslerini usta öğretmenler tarafından vermekteyiz.

Klarnet toplam 5 parçadan oluşmaktadır.
Hafif bir enstrüman olması sebebiyle taşıması gayet kolaydır. Etkileyici ve içten sesiyle Türk Müziği parçalarında çoklukla kullanılmakta ve sevilmektedir. Mutluluk ve hüznün tonlarını bir arada bulunduran bir enstrüman olan klarneti çalmak da dinlemek de oldukça keyiflidir.

Klarnet çalmak çok zor değildir ancak bu iş için ilgi ve istikrar önemlidir.
Öğretmenlerinizin verdiği talimatlara uyduğunuzda ve düzenli pratik yaptığınızda klarnet çalamamanız için bir sebep yoktur. Klarnet çalmak için hemen kursumuza kayıt yaptırabilirsiniz. Klarnet çalma sürecinde deneyimli öğretmenlerimiz sayesinde çok fazla zorlanmayacaksınız.

Klarnet çeşitlerinde notalar birbirlerinden farklıdır ancak sol klarneti çalmayı öğrenen bir kişi si bemol klarnet çalmada da çok fazla zorlanmayacaktır.
Ülkemizde çalınması tercih edilen klarnet türü müzik yapısına uygunluğu nedeniyle daha çok sol klarnettir. Siz de çalmak istediğiniz müzik türüne göre klarnet çeşidinde seçim yapabilirsiniz.

Klarnet kursu alabilmeniz için 9 yaş ve üzeri kursiyerleri kabul etmekteyiz.
Klarnet için üst yaş sınırı ise yoktur. Fizik ve sağlık açısından uygun olan her öğrenciyi kabul etmekteyiz. Unutmayın ki sanatın ve hobinin yaşı asla yoktur. Sizlere kurumsal bir eğitim merkezi olarak elimizden gelen yardımı severek göstermekteyiz.

Klarnet çalmaya başlamadan önce kafanızda bir takım şüpheler varsa sizleri ücretsiz klarnet tanıtım derslerine davet edebiliriz.
Hem ders sürecimizle ilgili bilgi edinebilir, hem de enstrüman hakkındaki merak ettiklerinizi eğitmenlerimize detaylı olarak sorabilirsiniz. Aklınıza yatmayan hiçbir konu için sizlere ısrarcı davranmamaktayız ancak sizleri müzik konusunda teşvik etmekten her zaman mutluluk duymaktayız.

Düzenli olarak klarnet derslerine çalıştığınızda, enstrümanı iyi tanıyıp, kurallara uyduğunuzda, klarneti kısa bir zaman zarfında çalmaya başlayabilirsiniz.
Bu sürenin devamında kendi istediğinize uygun parçalarla yola devam edebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Klarnet kursumuza istediğiniz seviyeye gelene kadar devam etmekte özgürsünüz. Öğrenmenin sınırı olmadığını hepimiz kabul etmek durumundayız. Teknik noktaları kavradıktan sonra kendinize özgü çalma stilini bulmak ve başarılı performanslar gösterebilmek için bolca pratik yapmak gereklidir.

Klarnet çalabilmek için önceden bir nota bilgisine sahip olmanız gerekmez.
Klarnet derslerinde sizlere zaten detaylı bir şekilde notlar verilecek ve teorik eğitim gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte müzik kulağınızın olması elbette sizlere avantaj kazandıracak ve öğrenme sürenizi kısaltacaktır.

izmir-klarnet-kursuKlarnet fiyatları da çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.
Klarnet alımı için bir yer değil birkaç yere danışarak ve araştırma yaparak harekete geçebilirsiniz. Konusunda uzman klarnet öğretmenlerimiz sizlere bu konuyla ilgili yardım edecekler ve fikir alışverişinde bulunacaklardır. Ayrıca internet üzerinden de konu ile ilgili geniş incelemeler yapabilir ve fiyat listelerini karşılaştırabilirsiniz.

Klarnet tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; klarnet üflemeli çalgılar ailesindendir. Yapımında hem sert hem de dayanıklı ağaçlar kullanılmaktadır. Daha çok abanoz ağacından imal edilmektedir. Bununla birlikte metal ya da ebonitten yapılan klarnetlere de rastlanabilmektedir.

Klarnetin icadı 18. yüzyıla dayanmaktadır.
O zamanlar bu enstrüman Şalümo denilen bir çalgı olarak,klarnetin atası kabul edilmektedir.Şalümo ismi aynı zamanda bütün nefesli sazlara verilen genel bir isimdir. 1800’lü yıllarda klarnet oda orkestralarında kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşarak geniş orkestralar tarafından da kullanılmıştır. Üzerindeki aksamların zamanla değişikliğe uğraması sonucu klarnet günümüzdeki şeklini almıştır. Günümüzde klarnet hemen her türlü müzikle entegre edilebilmektedir. Pop, caz, klasik ve özellikle alaturka müzikte oldukça sevilerek kullanılan bir çalgıdır.

Klarnet 3 temel 2 de ek parçadan oluşmaktadır.
Temel kısımlar, kavak yani pavillon, üst gövde ve alt gövdedir. Ek kısımlar ise, kafalık yani ağızlık ya da bek kısmı ile fıçı yani varil ya da barel denilen bölümdür. Enstrümanın en geniş kısmı kalak olarak adlandırılmaktadır. Bu parça da diğerleri gibi özenle şekillendirilmiştir. En dar kısım olmayan üst gövdeye aynı zamanda ek parçalar eklenmektedir. Eklenen ilk parça fıçı, ikinci parça da ağızlıktır. Fıçı aynı zamanda klarnetin diğer çalgılarla akort edilmesine de yardımcı olmaktadır. Ağızlık ve kamış ise, bir bilezik yardımıyla birleştirilirler ve klarnetin son parçasını oluştururlar.

Klarnet üflemeli çalgılar ailesindendir ve birçok çeşidi vardır.
Mi bemol klarnet, Si bemol klarnet, La klarnet, Si bemol Bas Klarnet bu çeşitlerdendir. Diğer klarnet çeşitleri ise, La Bas Klarnet, Si bemol kontrbas klarnet, Mi bemol alto klarnet, BassetHorn ve Do klarnet- Re küçük klarnettir. Bu klarnet çeşitlerinin çalış tarzı birbirinin aynıdır. Erturgut Sanat tarafından gerçekleştirilen İzmir klarnet kursunda sizlere temel klarnet eğitimi verildiği için klarnet çeşitlerinin hepsinde rahatlıkla başarılı performanslar gerçekleştirebilirsiniz.

Klarnet bakımı konusunda da eğitimcilerimiz sizlere gerekli noktaları göstermektedirler.
Klarnet bakımı 3 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Günlük bakım, aylık bakım ve genel bakım olmak üzere her bakım işleminin kendine has özelliği vardır. Günlük bakım; her çalışma sonrası yapılması gereken bakımdır. Bu sayede enstrümanın ömrü uzar ve daha kaliteli bir performans sergilenir. Aylık bakım ise, daha çok onarım açısından önemli olan bir bakımdır. Özellikle çalgının genişlemiş olan yaylarının bakımı söz konusudur. Bu bölgede yapılacak olan yağlama işlemi vazelin yardımıyla yapılmaktadır. Bu işlem sonrası güderi de değiştirilmektedir. Genel bakım ise, kapsamlı ve geniş bir bakım işlemi içermektedir. Bu işlemin konusunda uzman kişiler tarafından yapılması çok önemlidir. Yaylar ve güderiler değiştirilir, yağlanır, gevşeyen vidalar sıkılır, keçe ve mantar gibi çeşitli aksamların değişimi yapılır. Genel bakım zamanı ya çalgının satın alındığı yere başvurulur ya da bir teknisyen yardımı alınır. Erturgut bünyesinde bütün klarnet öğrencilerine klarnetin nasıl akort edilmesi gerektiği de gösterilmektedir. Bu sayede akort ihtiyacında kendi kendinize bu işlemi kolaylıkla yapabilecek yetiye sahip olursunuz. Bununla birlikte klarneti doğru tutuş yöntemi üzerinde de titizlikle durulmaktadır. Dersin ilk başlarından itibaren bütün noktalar sizlere özenle gösterilmektedir.