Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Hangi Fotoğraf Makinasını Satın Almalıyım?

İlk kez fotoğraf makinası satın alacaklara profesyonel önerileri bu yazımızda sizler için toparladık. Bu yazımız hangi fotoğraf makinasını satın almalıyım konusunun sadece kısa bir girişi, konuyu çok daha ayrıntılı ele alıp inceleyeceğiz.

1. Fotoğraf makinasını hangi sıklıkla kullanacaksınız?
2. Fotoğraf makinasını ne tür çekimler yapmak için kullanacaksınız?
3. Makinayı satın almak için ayırdığınız bütçe?

Fotoğraf makinası almak için bir mağazaya gittiğinizde karşınıza çok fazla fotoğraf makinası seçeneceği çıkacaktır, peki bu fotoğraf makinalarından hangisini almalısınız?

Öncelikle yukarıda saydığımız 3 soruyu cevaplamalısınız, bu sorular almanız gereken fotoğraf makinası konusunda karar vermenizi kolay hale getirecektir.

Compact fotoğraf makinaları, DSLR Like fotoğraf makinaları ve DSLR fotoğraf makinaları temel olarak karşımıza çıkacak 3 fotoğraf makinası türüdür, bunlar arasından hangisini alacağımıza karar vermeliyiz öncelikle. Bu fotoğraf makinası çeşitlerinin dışında da  çeşitler mevcut fakat fotoğraf çekmeye yeni başlıyorsanız saymış olduğumuz 3 çeşit yeterince işinizi görecektir. Bu kararı nasıl vereceğimizi aşağıdaki yazıdan netleştirebiliriz.

Fotoğraf makinası seçimi ve fotoğraf makinası türleri

Bu kararı verdikten sonra sıra geldi marka ve model seçimine. Hangi marka fotoğraf makinası almalıyım, Nikon, Canon, Pentax, Sony ve daha nice markalar arasından hangisini satın almalıyım, markaya da karar verdim hangi modeli satın almalıyım?

Bir çok marka var fakat bir çok marka olması aklınızı karıştırmasın, her biri 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyi yapıyor, her markanın bir biriyle aynı sınıfta modelleri mevcut. Yazı dizimizin devamında markaya neye göre karar vermeniz gerektiğine, modele neye göre karar vermeniz gerektiğine ve öncelikle hangi fotoğraf makinası türü satın almanız gerekttiğine yer vereceğiz. Böylelikle fotoğraf makinası satın alma rehberi yazımıza bir giriş yapmış olduk.

Leave a Reply

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz