Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Gitar Dersi: 001 / Gitara Başlamak ve Gitar Seçimi

Gitar dersi yazı dizimize hoşgeldiniz, bu yazı dizisinde, gitar çalmaya sıfırdan başlayanlar veya daha önce gitar çalmaya başlamış ve gitarı daha da ilerletmek isteyenler için faydalı bilgilere yer vereceğiz. Yazıları en baştan gitar öğrenmek isteyenlere göre adım adım ilerleteceğiz. Yani ilk kez gitar kursu almaya gelmiş birini eğitir gibi ilerleyecek yazılarımız.

Gitar derslerinin yanı sıra bu yazılarda ekipman bilgisi, nota bilgisi ve gitara dair farklı konulara da değineceğiz.

Aşağıdaki tarzda bir ilerleme seyredeceğiz ve uzun ömürlü bir gitar yazı dizisi olacak. Her hafta yeni bir yazı yayınlayacağız.

İşte başlıca konular;

1) Gitara başlarken gitar türüne karar vermek ve gitar seçimi
2) Gitar nasıl tutulur, pena nasıl tutulur
3) Gitar tellerinin isimleri, gitarda notalar
4) Temel gitar egzersizleri ve nota değerleri
5) Gitar nasıl akord edilir
6) Gitar tekniklerinin tek tek işlenmesi
– Alternate Picking
– Vibrato
– Slide
– Hammer On
– Pull Off
– Legato
– Arpej
– Power Chord
– Bend
– Palm Muting
– Sweep Picking
– Tapping
7) Gitarda akorlar, akor kavramı ve temel akorlar
8) Gitar ritmleri ve ritm çalışmaları
9) Gam çalışmaları

Temel olarak yukarıdaki gibi bir sırada ilerlemeyi düşünüyorum, tabi ki bu kadar basit şekilde değil çok daha ayrıntılı şekilde ilerleyecek derslerimiz, örneğin pena nasıl tutulur yazımızı başlı başına bir yazı olarak ele alacağız.

Şimdi gelelim asıl konumuza ” Gitara Başlamak ve Gitar Seçimi”

Gitara Başlamak

Gitar çalmaya başlarken nelere dikkat etmeliyim?

Gitara başlarken ilk önce hedeflerimizi iyi belirlemeliyiz, gitar çalmanın düzenli çalışma ve pratik gerektirdiğini unutmamalı ve çalmak istediğimiz müzik aleti için düzenli vakit ayırmalıyız. Çalmak istediğimiz tarza karar vermek çok önemli bir konu, eğer çalmak istediğimiz bir tarz yoksa da bir tarz belirlemeli o yönde çalışmalarımıza adım atmalı ve kendimize bir hedef koymalıyız, nereye gideceğiniz bilmeyen bir yelkenliye hiç bir rüzgar yardımcı olamaz!

Gitar Türüne Karar Vermek
Hangi tür gitarla başlamalıyım?

Gitar dendiğinde sadece 1 gitar türünün olmadığını biliyoruz, bu sebeple öncelikle hangi tarz gitar çalmak istediğimize karar vermeliyiz;

Klasik Gitar
Elektro Gitar
Akustik Gitar
Bas Gitar

Yukarıdaki 4 temel başlıkta toparlayabiliriz gitar çeşitlerini, tabi ki daha farklı gitar çeşitleri de mevcut fakat en sık tercih edilen kullanılan gitar çeşitleri yukarıdakilerdir. Bu gitar çeşitlerinden hangisini çalacağımıza karar veremiyorsak ilk yapmamız gereken internete girip bu gitar türlerinin videolarını izlemek ve sesini, tarzını en beğendiğimize karar vermek.

Gitar Satın Almak
Hangi Gitarı Satın Almalıyım?

Satın almak istediğimiz gitar türüne karar verdiysek şimdi sıra geldi bütçemize göre bir gitar seçmeye. Gitar seçme, gitar satın alma süreci biraz sancılı bir süreç çünkü bu konuda kişiyi tam olarak tanımadan şu marka şu model gitarı al demek doğru olmayacaktır bu sebeple genel bilgiler vereceğiz, bu yazının cevabı tek bir gitara çıkmayacak.

gitar-satın-almak

Gitar Satın Almak İstiyorsanız Öncelikle Bütçe ve Tarz Belirlemelisiniz

 

Gitar Satın Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler


1. Bütçe

Gitar satın almak için öncelikle bir bütçe belirlemeliyiz, bu bütçeyi belirleyecek olan kişi sizsiniz fakat öncelikle gitar fiyatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Gitar fiyatlarını öğrenmek için size önerim büyük gitar satışı yapan müzik marketlerin sitelerine girmeniz ve gitar fiyatlarının ne kadardan başladığına ve ne kadara kadar gittiğine bakıp kendinize göre bir bütçe belirlemeniz. En azından gitar fiyatlarının çok altında kalan bir bütçe varsa bütçenizi bu doğrultuda arttırabilirsiniz.

2. Çalmak istediğiniz tarz

Gitarla yapmak istediğiniz tarz doğrultusunda bir gitar satın almak gerekir, her gitarla her tarzı çalmak çok doğru olmayacaktır, bu sebeple sevdiğiniz ve dinlediğiniz grupların, özellikle aynı tarzda çalmak istediğiniz grupların kullandığı gitarları incelemelisiniz. Bu grupların sahip oldukları gitar pahalı gitarlar olacaktır fakat size gitarın türü konusunda fikir verecektir.

Yukarıdaki 2 temel şeyi belirledikten sonra artık daha rahatız, çalmak istediğimiz tarzı biliyoruz ve bir bütçe belirledik, bu doğrultuda artık gitar tercihi yapmak çok zor olmayacaktır. Şimdi de gelelim gitar almakla ilgili önemli ipuçlarına.

Gitar Satın Alma İpuçları

1. Gitar satın alırken en ucuz gitar tercih edilmemeli, en azından bilindik markaların hesaplı gitarları tercih edilmelidir.
2. Gitar almaya giderken mümkünse yanınızda gitardan anlayan biri olmalıdır.
3. Gitar satın almaya gittiğinizde bütçenizi çok aşan pahalı gitarları da denemelisiniz, böylelikle pahalı diye adlandırabileceğiniz gitarların hissiyatına bakıp, özelliklerini de görüp, alacağınız gitarı bu gitarlarla değerlendirebilirsiniz ve bu iyi gitarlara yakın özellikte fakat bütçeniz kadar bir gitar tercih edebilirsiniz.
4. Gitarı alırken öncelikle kozmetik bir problemi yani vuruğu, kırığı, çiziği var mı diye iyice incelemelisiniz.
5. Almak istediğiniz gitarın eğer elektronik aksamı varsa bu aksamdaki tüm kısımların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.
6. Gitarı satın almadan önce bir kaç tane gitar mağazası gezmeli ve en uygun fiyatlı yeri bulmalısınız.
7. Gitar satan kişilerin, sizi isteğiniz doğrultusunda kötü markalara yönlendirmesine izin vermemelisiniz.
8. Gitarın telleri klavyeden çok yüksek olmamalı.
9. Gitarda perdelere basıldığında cızırtılı ses gelmemeli.
10. Başlıca bilindik gitar markalarını sayacağım, bu markaların gitarlarında pek fazla sorun yaşamazsınız; Fender, Gibson, Epiphone, Jackson, Yamaha, Alhambra, Godin, Ibanez, Cort, ESP, Schecter, Camps ve daha bir çok marka sayılabilir fakat ilk etapta akla gelenler bunlar. Bu gitarlar dışında da gitar tercih edebilirsiniz fakat bu markaların gitarları kesinlikle adı bilinmeyen markalara göre çok daha iyi olacaktır.

Yazıyı Bitirmeden Önce Son Sözler

Yazıda bahsettiğimiz şeylere rağmen bir gitara karar veremediyseniz, bütçenizi ve çalmak istediğiniz tarzı belirleyip bize mail atabilirsiniz.

 

Leave a Reply

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz