Bağlama milli değerlerimizi taşıyan önemli bir müzik aleti. Bilinen diğer adıyla da saz! Kısa sap bağlama ya da uzun sap bağlama çalmayı öğrenmek istiyorsanız bağlama derslerimize davetlisiniz.


İzmir Bağlama kursuyla ilgili en çok sorulan soruların bazılarını cevaplayarak başlayalım;

İzmir’de Saz kursu fiyatları ne kadar?
Saz kursu ya da bağlama kursu fiyatlarımızı öğrenmek için bizi arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Saz kursunuz İzmir’de nerede?
Saz kursumuz İzmir Karşıyaka’da yer almaktadır.

Saz kursunuza Karşıyaka dışından nasıl ulaşabiliriz?
Saz kursu İzmir Buca, saz kursu İzmir Bornova, bağlama kursu İzmir Karabağlar, bağlama kursu İzmir Balçova, İzmir Çiğli saz kursları gibi aramaların sonucunda yine sitemize ulaştıysanız, kursumuza gelmek hiç de zor değil, İzmir’in her yerinden kolaylıkla kursumuza gelebilirsiniz, otobüs durağı, metro istasyonu, vapur iskelesi gibi ulaşım noktalarına çok yakın olan kursumuza sizi de bekleriz.

bağlama-dersi-izmirBağlama çok ayrı bir müzik aletidir, bağlamanın kendi dili vardır ve bağlanın dili öylesine özel bir dildir ki, o dili bilen bir çokları olmasına rağmen bağlama  kimsenin anlatamadığı şeyleri anlatır. Bağlama üzerinde parmakların her yer değiştirmesinde, gönüllere yeni yeni hikayeler akar, en güzel, en özel türküleri, sevda türkülerini, en hüzünlü dertleri, gurbetle sılanın yanık havasını anlatır, kısaca bizi ve hayatı anlatır ve bağlama anlatılamaz, yaşanır.

Siz de bağlamanın bu güzelliklerini görmek istiyorsanız ücretsiz deneme dersimize gelebilirsiniz, ücretsiz deneme dersi için yazımıza tıklayınız –>  Deneme Dersi Nedir, Deneme Dersi Randevusu

Bağlama çalacakların akıllarındaki soruları giderecek cevaplar;

Bağlama çalmaya, bağlama dersi almaya başlamak için yaş sınırlaması yoktur, eğer istekliyseniz her yaşta bağlama çalmaya başlayabilirsiniz.

Bağlama çalmaya başlarken çalmak istediğiniz yöreye göre bağlama tercihinde bulunabilirsiniz, kısa sap bağlama veya uzun sap bağlama eğitimi alabilirsiniz.

Bağlama çalmaya başlamadan önce bağlama satın almanız gerekmemektedir, bağlama kursumuzun bağlamalarını kullanarak da eğitim alabilirsiniz.

Bağlama kursumuza kayıtlar sürekli olarak devam etmektedir, bağlama kursumuzun ulaşımı çok kolaydır, Bornova, Buca, Konak, Alsancak, Hatay, Aliağa, Bostanlı, Güzelyalı, Karabağlar, Mavişehir, Narlıdere, Yeşilyurt, Menemen, Çiğli, Urla ve çok daha uzak noktalardan da kolaylıkla bize ulaşabilirsiniz.


Bağlama kursu fiyatlarımızı öğrenmek için telefon, whatsapp ya da mail yoluyla ulaşabilirsiniz. msn@erturgutsanatmerkezi.com / 0507 95 96 333 iletişim bilgilerimizdir.


Kursumuzla ilgili akıllara takılan diğer temel soruları için buradaki yazımızı da okuyabilirsiniz –> Kurslarla İlgili Sık Sorulan Sorular


Yazımızın devamında da bağlamaya, bağlama dersine ve çok daha fazlasına dair tüm soruları yanıtlıyoruz, 3-4 dakikanınızı ayırıp tüm yazıyı okumanızı sizden rica ediyoruz. Ayrıca yazıyı okurken sıkılmamanız için de size edecek bu güzel videoyu buraya bırakıyoruz;

İzmir’de Bağlama Dersine Katılıp İstediğiniz Şarkıları Kolayca Çalabilirsiniz

En sevdiğiniz türküleri, hayranlıkla dinlediğiniz parçaları çalmayı öğrenmeyi istemez misiniz?

bağlama-kursu

Bağlama Kursu İzmir adlı yazımızda akılları en çok meşgul eden soruları cevaplıyoruz, örnek olarak;

Bağlama kursu fiyatları ne kadar?

Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?

Bağlama fiyatları ne kadar?

Uzun sap bağlama kursu ve kısa sap bağlama kursu mevcut mudur?

Bağlama çalmaya başlamak için yaş sınırı var mı?

Sitenizde bağlama dersi videoları ve bağlama notaları var mı?

İzmir bağlama kursları hangileridir, Karşıyaka Bağlama kursu nerededir?

Saz kursu almak için yetenek gerekiyor mu?


Bağlama kursu izmir yazımızı okumaya başlamadan önce sizler için hazırladığımız özet bağlama kursu yazısını okumanızı öneririz, yazıyı okumak için tıklayınız. —–> Bağlama Kursu İzmir


Yazımızı yararlı bulduysanız lütfen sosyal medya hesaplarında paylaşıp ve bizi sosyal medyadan takip edip destek olunuz. –> Sosyal Medya Hesapları


Bağlama milli çalgılarımızdan biridir ve daha çok saz olarak bilinmektedir.
Türküler vasıtasıyla yurdumuzu, folklorumuzu anlatan ve en çok sevilen çalgılardan biridir. Siz de memleketiniz kokan şarkıları bağlama aracılığıyla çalıp, paylaşmak istiyorsanız kursumuza başvuru yapabilirsiniz. Bağlama eğitimi veren değerli öğretmenlerimiz ve Erturgut Sanat olarak kurumumuz sizlere bu çalgıyı güzel bir şekilde çalmanız için ellerinden gelen desteği vermektedir.

Bağlama dersleri işinin ehli eğitimciler tarafından verildiğinde zor değildir.
Keyifli bir müzik aleti olduğu için çalması size keyif verir.

Bağlama birçok çeşide sahiptir ancak en çok kullanılan bağlama çeşitleri uzun sap bağlama ile kısa sap bağlamadır.
Bu iki çeşit bağlamayla da farklı yörelere ait parçaları çalabilirsiniz. Buna göre çalmak istediğiniz yöreye ait parçaları eğitmeninize söylediğinizde sizleri hangi tür saz alacağınıza dair yönlendirebilirler. Böylece yanlış saz seçimleri alma gibi bir risk de ortadan kalkmış olur. Şunu bilmelisiniz ki bir kere saz çalmaya başladınız mı her çeşit sazı çalmak isteyeceksiniz. Saz çalmak isteyen herkesi kurumumuz çatısı altında toplamaktan mutluluk duymaktayız.

Bağlama fiyatları bağlama yapımında kullanılan ağaçların türüne göre farklılık göstermektedir.
Her bütçeye göre bir bağlama çeşidi bulabilirsiniz ancak en ucuz çeşitlerden uzak durmanız önerilmektedir. Bağlamadan soğumamanız için orta kalite bir çeşitle başlangıç seviyesine giriş yapmanız uygundur. Profesyonelleştikçe de çok daha kaliteli bir bağlama satın alabilirsiniz.

Kursumuz bünyesince verilen bağlama kursu fiyatları dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. İster bireysel olarak alınan bağlama dersleri ister sınıfça alınan bağlama derslerine katılmanız mümkündür. İzmir Bağlama kursu ders fiyatlarını öğrenmek ve bu konuda ayrıntılı bilgi almak için kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Bağlama öğrenmenin yaşı yoktur.
5 yaşından büyük herkes bağlama dersi alabilir ve kısa bir süre sonra bağlama çalmaya başlayabilir. Bu yüzden eğitimin doğru eğitim kurumu ve doğru eğitmenler tarafından verilmesi şarttır. Bağlama çalmayı öğrenmek içinse üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Fiziksel olarak uygun olan herkes bu güzel çalgıyı öğrenebilir ve başarılı performanslar gerçekleştirebilir. Bağlama kursu İzmir ile sormak istediğiniz her türlü konuda sizlere yardımcı olmaktayız.

Bağlama çalmak isteyenlerin sorduğu sorulardan bir tanesi de bu çalgıyı ne kadar zamanda tam olarak öğrenebilme süreleridir.
Bir müzik aletini tam olarak çalmaya başlamak uzun zaman ister. Usta müzisyenler bile kendi tarzlarını yıllar boyunca yaptıkları çalışmalar, egzersizler ve performanslar sonucu bulabilmişlerdir. Kursumuz Erturgut Sanat olarak, sizlere eğitimlerinizi en baştan vermekteyiz. Bağlama nasıl doğru tutulur, parçaları nelerdir, bakımı nasıl yapılır gibi bütün detaylar üzerinde titizlikle durmaktayız. Bağlama derslerinde temel eğitim 3-6 ay sürmektedir. Bu süre zarfında size bu enstrümanla ilgili her türlü detay gösterilmektedir. Temel eğitim sonrası istediğiniz türde şarkılarıçalmaya geçmekte serbestsiniz. Seviyeniz; siz ne kadar ileriye gitmek isterseniz o derece gelişir ve dersleriniz de buna göre şekillenir. Eğitmeniniz tarafından verilen egzersizleri düzenli olarak yaptığınız takdirde, zayıf olan yerlerinizi en kısa zamanda düzeltebilir ve çok daha iyi bağlama çalabilirsiniz.

Bağlama dersleri verdiğimiz eğitim kurumumuz son derece merkezi bir yerdedir ve toplu taşıma araçlarının sık geçtiği bir bölgededir. Kursumuza nasıl geleceğinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilir ve tam adresimizi alabilirsiniz.

izmir-bağlama-kursuBağlama telli tezeneli çalgı ailesine ait bir enstrümandır.
Türk Halk Müziği’nde en sık kullanılan çalgılardan biridir. Hem boyutuna hem de yöresine göre farklı isimlerde tanımlanabilir.

Bağlamanın atası kopuz olarak bilinmektedir.
Kopuz 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dede Korkut Hikayeleri’nde de kopuz adından bahsedilmektedir. Kopuz bilindiği üzere Orta Asya Türk boyları tarafından kullanılan bir çalgıdır. Kopuz zamanla evrim geçirmiş ve bugünkü bağlama halini almıştır. Kopuzun üzerinde değişiklik yapılıp, sap kısmına perde bağlanması yoluyla çalgı bugünkü bağlama haline dönüşmüştür.

Bağlama adına ilk defa 18. yüzyıl metinlerinde rastlanmaktadır.
Bağlamanın üzerinde 7 tel bulunmaktadır. Tezene denilen bir mızrap türüyle çalındığı için tezeneli çalgılar grubu üyesidir. Bununla birlikte bazı parçaların türüne göre mızrap değil el yardımıyla da çalındığı görülmektedir. Bağlama 9 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; gövde, göğüs kısmı, sap, perdeler, burgu kısmı, üst eşik, orta eşik ve alt eşik ile tellerdir.

Bağlama türlü çeşitlerle adlandırılmaktadır. Günümüzde en tanınan bağlama türleri büyükten küçüğe doğru sıralanırsa şu şekildedir; En büyük boy olan Meydan Bağlama, Divan Sazı, Tambura, Kısa Saplı Bağlama, Çöğür ve en küçük boy olan Cura’dır. Erturgut Sanat olarak, sizlere vereceğimiz 3 aylık temel bağlama eğitimi sonrasında her çeşit bağlamayı kolaylıkla çalabilirsiniz. Bağlamanın sapı üzerinde bulunan her perde değişik tınılara sahiptir. Tezene yardımıyla tellere vurma suretiyle parmağınızla bastığınız perdelerden notaları çıkarabilirsiniz. Bağlama çalarken, sağ ve sol el aynı anda senkronize olmaktadırlar.

Ertugut Sanat olarak, en iyi saz öğretmenlerimizle çalışırsınız.
Eğitim veren bütün kadromuz sizlere öncelikle nasıl doğru bağlama tutulur göstermektedirler. Temiz bir ses çıkarabilmeniz için tutuş pozisyonu çok önemlidir. Bu aynı zamanda sizlerin daha rahat enstrüman çalmanızı ve enstrüman üzerinde daha kontrollü olmanızı sağlamaktadır. Isındırıcı etütler sayesinde her geçen gün daha seri bağlama çaldığınızı görebileceksiniz. Sağ elinizle tezeneyi tutarak, ritim ve vuruş hareketlerine yoğunlaşır, sol elle de notalar arası geçişe alışır ve net ses çıkmasını sağlarsınız. Etütlere farklı düzeylerde geçiş yapabilir ve parçaları çalışabilirsiniz.

Bağlamada akort işlemi yapılırken, sapın uzunluğuna ve kısalığına göre değişik işlem yapılmaktadır. Akort aynı zamanda düzenlere göre değişiklik göstermektedir. Bunlar Bağlama Düzeni, Kara Düzen, Fa Müstezat Düzeni, Do Müstezat Düzeni, Abdal Düzeni’dir. Eğitmenlerimiz size bağlama ile ilgili doğru tutuşu harfi harfine göstermektedir. Bu sayede daha en baştan enstrümanı doğru tutup, kavrayacak ve tellere doğru basabileceksiniz.

Eğitim kurumu olarak, öğrencilerimize sadece çalgı çalmayı öğretmeyi değil müzikle iç içe yaşamayı da aşılamaktadır.
Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna denilmemiştir. Modern ve gelişmiş ülkelerde müziğe ve görsel sanatlara inanılmaz yatırımlar yapılmaktadır.Bizler de kurumsal bir eğitim sanat ve kültür merkezi olarak sizlere elimizden gelen her türlü yardımı ve desteği vermekle yükümlüyüz. Enstrüman çalmayı öğrenirken, temel eğitimde sonra pratik yapmak ve etüt çalışmalarına devam etmek kadar müzik kulağınızı da geliştirmek son derece faydalıdır. Özellikle çok değerli saz ustaları Neşet Ertaş, Çetin Akdeniz, Erol Parlak, Ahmet Koç ve İsmail Tunçbilek gibi müzisyenler mutlaka dinlenmelidir.

Bağlama Dersi İzmir / Saz Kursu İzmir