Erturgut Sanat Blog

Sanat Dünyasından Haberler ve Eğitim İpuçları.

Bağlama Dersi: 001 / Hangi Bağlamayla Başlamalı

Bağlama dersi yazı dizimize hoşgeldiniz. Bağlama çalmaya sıfırdan başlayanlar genellikle neleri merak ederler, doğru bilinen yanlışlar nelerdir, bunlardan bahsederek daha doğru bir şekilde bağlama hayatınızı başlatabilirsiniz.

Uzun Sap Bağlama mı Kısa Sap Bağlama mı Tercih Etmeli?

Öncelikle sorulan merak edilen kısa sap bağlama ile mi uzun sap bağlama ile mi başlamalıyım? Bu konuya şu şekilde anlatım yaparak bu konuda sizleri aydınlatmak isteriz.

Uzun sap bağlama dediğimiz bağlama ailemizin bir ferdi olan bağlamanın çalım tekniğine karadüzen veya bozuk düzen adı verilir. Uzun sap bağlamada ilk akla gelen klavyede yatay hareketler ile alt tel kullanılarak icra edilmesidir. Belli bir seviye elde edildikten sonra pozisyon adı verdiğimiz üst ve orta telleride içine alarak icra gerçekleştirilir. Uzun sap bağlamada genel olarak tavır dediğimiz yörelere özgü çalış söyleyiş biçimi daha fazla ön plandadır. Bu yüzden genel olarak uzun sap bağlamada kulağa hoş gelen ezgiler elde etmek için bol egzersiz etüd çalışmanız gerekiyor. Çünkü hareketleri aşağıya yukarıya hareket ettirerek hemen elde edemeyeceğimiz bir tekniktir. Kısa sap bağlama ise bağlama düzeni dediğimiz akort düzeniyle akort edilir. Uzun sap balamaya göre parmak hareketlerimiz dikey ( yukarıya-aşağıya) hareket eder. Daha hızlı sonuç almak kısa sapta mümkündür. Bağlama düzeninde ellerimizi çok fazla hareket ettirmeden ( ilk başlarda ) egziler türküler çalmak mümkün.

Öğrencilerde yaptığımız gözlemler sonucunda uzun sap bağlamada tek telde çalınan ezgiler bir süre sonra öğrenciyi sıkabiliyor. Tabi ki sabrettikten sonra güzel ezgiler duyulabilir, dakat bağlama düzeninde 3 telinde kullanılması değişik duyumlara yol açacağından genellikle tarah ediliyor. Bağlamaya başlarken bu yazı dizimiz sizi bir nebze olsa aydınlatacağını düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

Ayrıca daha önce hazırlamış olduğumuz bağlama çeşitleri yazımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Bağlama Çeşitleri Nelerdir?

İletişim

Aklınıza Tüm Sorular İçin İstediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz